Med
Svojstva meda
Med je sladak i gust sok što ga pčele medarice tvore od nektara koji skupljaju na cvjetovima ili slatkim izlučevinama (medene rose) nekih kukaca. Med je i najsavršeniji proizvod prirode, u njemu se nalaze gotovo svi sastojci koji grade ljudski organizam. Tajnu proizvodnje pravog prirodnog pčelinjeg meda pčele nose u svom tijelu i organima za probavu koji taj proizvod pretvaraju u lijek gotovo nezamjenjiv u ljudskoj prehrani. Nektar koji pčele skupljaju iz cvijeća glavni je izvor ugljikohidrata koje pčele pretvaraju u lako probavljivi slador – glukozu i fruktozu, koji je glavni sastojak meda.
Zreli med ne sadrži više od 15% vode, a pčele ga u saću pokrivaju voštanim poklopcima i tako čuvaju od upijanja vlage i kvarenja. U medu se nalaze minerali, aminokiseline, visoko vrijedne organske kiseline kao što su, pigmenti, razni derivati klorofila, vosak, inulin te elementi kompleksa vitamina B.
Prirodno svojstvo meda je kristalizacija koja je uvjetovana količinom vlage u medu i omjerom grožđanog i voćnog šećera. Tako neke vrste meda kristaliziraju već nakon nekoliko dana, a neke ostaju u tekućem stanju više godina.
Med kao lijek
Liječenje medom naziva se apiterapija, a popis njegovih ljekovitih djelovanja dugačak je.
- za poboljšanje krvne slike
- za jačanje rada srca i krvotoka
- za liječenje grla i dišnog sustava
- za smanjenje želučane kiseline
- za liječenje i detoksikaciju jetre
- za liječenje anemije
- za liječenje nervoze i nesanice
- potiče umnu i fizičku aktivnost
Konzumacija
Odrasli: Preporučena dnevna količina meda je između 60 i 100 grama, raspoređenu u tri djela , ujutro, tijekom dana i prije spavanja
Djeca mlađa od 10 godina: Preporučena dnevna količina meda je 30 grama, također raspoređena tri puta u toku dana.
Med prije gutanja dobro otopite u ustima. U ustima otpočne prvi dio probave i želudac ga lakše prihvaća. No, ono najvažnije je da se sva čarolija ili najvrednije sastavnice meda upiju u organizam odmah u ustima i to ispod jezika. Kada ga dodajete u tople napitke, pazite da tekućina nije toplija od 40 stupnjeva Celzijusa, da bi se očuvala njegova svojstva.
Vrste meda u našoj ponudi
U našoj ponudi imamo različite vrste dalmatinskog meda, kao što su kadulja, lavanda, ruzmarin, vrijes, livadni med, divlja trešnja te mednu rosu. Obzirom da se uvijek zalažemo za kvalitetu meda a ne njegovu kvantitetu, te ovisno vremenskim (ne)prilikama, količine pojedinih vrsta meda variraju od godine do godine. Tako da niti jedan proizvod nemamo u neograničenim količinama. Uglavnom na prodaji imamo med vezan za sezonu i trenutne paše pčela.
Sve naše proizvode možete naručiti na našoj stranici
ONLINE TRGOVINA.
Na obroncima planinske Hrvatske rastu mnogobrojna stabla divlje trešnje koja su u punom cvatu tijekom travnja, stvarajući pomalo nestvaran prizor snježno bijelih kugli u moru travanjskog zelenila.
Uz ostalo proljetno cvijeće, čine vrlo jaku i kvalitetnu pčelinju pašu, stoga se u nekim godinama pčelarima posreći da dobiju taj vrlo rijedak i traženi med kojeg karakterizira osvježavajući miris, prepoznatljivi okus i crvenkasta boja divlje trešnje. U većini godina pčele ga potroše za razvoj legla.
Pučka medicina ga spominje kao lijek za osvježavanje i jačanje srca te krvnih žila, dok ga djeca izuzetno vole radi lakoće okusa.
.
Drugi o nama